Simpozijs “BE PART”
Starptautiskais līdzdalīgas mākslas simpozijs “BE PART”
06.09., 07.09., 08.09.
Festivāla centrs – Kaļku iela 24, Rīga
Bez maksas, ar reģistrēšanos
Latviešu un angļu valodā
Ar simpoziju Rīgā četru gadu ilgo darbību noslēdz starptautiskais mākslinieciskās līdzdalības ētikas izpētes projekts “BE PART”, vienkopus pulcējot sadarbības tīkla partnerus, māksliniekus, kopienas locekļus un skatītāju publiku. “BE PART” analizē līdzdalīgas mākslas prakses un politiku, kā arī pēta decentralizētus lēmumu pieņemšanas modeļus, iesaistot vietējos iedzīvotājus, māksliniekus un politikas veidotājus.Simpozija laikā ikviens varēs iepazīties ar spilgtākajiem un provokatīvākajiem projektā radītajiem skatuves mākslas darbiem, kas veicina dziļāku izpratni par ētisku līdzautorības sistēmu. Trīs dienas kopīgi klausīsimies, vērosim, diskutēsim, skatīsimies, piedalīsimies, dejosim, dziedāsim un teiksim svinīgus tostus.
“Homo Novus” sadrabības partneri “BEPART” projektā: Santarcangelo dei Teatri (Itālija), Artsadmin (Lielbritānija), Skotijas Tēlniecības darbnīca, Vooruit (Beļģija), KIASMA / URB festivāls (Somija), Marseļas festivāls (Francija), Sieviešu pilsēta (Slovēnija), L’Art Rue (Tunisija) un Korkas Vasaras festivāls (Īrija).
Trešdiena 06.09.
14:00 “Just līdzi spēlei” – Kanādas mākslinieku apvienības “Mammalian Diving Reflex” mākslinieciskā vadītāja Darena O’Donela (CA) atklāšanas uzruna un priekšlasījums “Just līdzi spēlei”. Ar kādām stratēģijām kultūras procesos līdzvērtīgi iestaistīt jauniešus, kuriem nav ne jausmas par to, kā darbojas kultūras nozare?
16:00 Pirmā paneļdiskusija “Piezīmes no nākotnes”. Piedalās kuratori Ikars Graždanovičs, Karu Treij, Samuels Ozoliņš no jauniešu projekta “Apvērsums” (LV) un Alekss Mitiku no Helsinku mākslas centra “Kiasma” (FI). Pēdējos gados “BE PART” tīkls ir piedāvājis kontekstu, kurā noteicošas pozīcijas un māksliniecisko brīvību var ieņemt gados jaunāki dalībnieki. Vai izvēlētais darbības rāmis ir piemērots šim mērķim?
17:30 Festivāla skola “Nepareizās ģimenes” kopā ar “Gob Squad” (GB/DE) – katras simpozija dienas noslēgumā festivāla skolas dalībnieki piedāvā publisku atskatu uz dienas laikā paveikto. Sešu dienu ilgajā darbnīcā “Gob Squad” iepazīstina dalībniekus ar dažādām kopradīšanas stratēģijām, kopīgi iztirzājot sabiedrības priekšstatus par pareizām / nepareizām ģimenēm un kolektīvismu. Visi laipni aicināti!
21:00 Mākslinieciskās laboratorijas “ATLAS” (BE) desmit gadu darbībai veltītā izdevuma atklāšanas ballīte. Izdevums veidots kā kartoloģisks ceļvedis, kas veltīts cilvēku mijiedarbībai, attiecībām un kopradei.
Ceturtdiena 07.09.
10:00 “Kubakiya kile tuko” jeb “Paliec, kāds esi” – Lubumbaši mākslinieka, režisora un rakstnieka Džozefa Kasau (CG) priekšlasījums par mākslu, kuras funkcija ir reprezentēt kopienas svētkus un rituālus. Džozefs iepazīstinās ar savu pieredzi, strādājot pie Ritas Mukebo filmām “Ulemu” un “Return”, kā arī māksliniecisko praksi, kas pievēršas atmiņas un identitātes sarežģītajām attiecībām postkoloniālā pilsētas kontekstā.
11:30 Otrā paneļdiskusija “Kopiena un identiāte” ar māksliniecēm Barbaru Lehtnu (EE/LV) un Katrīnu Dūku (LV). Mākslinieces dalīsies pieredzē par darbu pie izrādes “Mīlestības vārdā” (2021), kas veidota kopā ar 8 vietējās kvīru kopienas pārstāvjiem.
14:00 Ceļveža “Rīgas grāmata” atklāšanas pasākums, kura laikā tās 8–11 gadus vecie veidotāji veidotāji kopā ar māksliniekiem Endiju Fīldu un Bekiju Dārlingtoni (GB) iepazīstinās Rīgas Domes darbiniekus ar savu pilsētas vīziju.
16:00 Projekta izvērtēšanas sesija – “BE PART” protokola prezentācija. Simpozija laikā notiks projekta izvērtētāju tikšanās ar mērķi izveidot protokolā balstītus metodiskos līdzekļus. Šajās sarunās analizēsim protokola veidošanas procesu, lietderību, nepieciešamību un efektivitāti konkrētu dalībnieku un organizāciju darbā.
17:30 Festivāla skolas “Nepareizās ģimenes” atskats uz dienas laikā paveikto. (Skat. augstāk)
19:00 “Beyond Participation” filmu seansi – ieskats līdzdalības projekta “BE PART” lauka izpētes darbos – deju izrādes Tunisijā, “Oda priekam” ar māksliniecēm Amandu Kūganu un Liannu Kvingliju (IE), ieskatoties unikālajā nedzirdīgo kopienas kultūrā caur Korkas Kopienas nedzirdīgo kora skatu punktu, kā arī tiekoties ar jaunajiem māksliniekiem no “Ceļotāju kopienām” un mākslinieciem Esteri Nemetī un Klēru Mērfiju (IE). Jautājumi simpozijā klātesošajiem sadarbības tīkla māksliniekiem.
21:00 Izrāde / deju vakars “Kļūstiet par ūdeni, draugi!”. Horeogrāfe Mara Oskara Kasiani (IT) piedāvā dažādu paaudžu cilvēkus vienojošu rituālu deju.
Piektdiena 08.09.
(Izpārdots) 10:00 Ļubļanas mākslinieku kolektīva “Politics of Touch” (SL) darbnīca “Izdzēstie skatieni” veltīta tiem 25000 cilvēku, kas pēc Slovēnijas atdalīšanās no Dienvidslāvijas tika nelikumīgi izdzēsti no pastāvīgo iedzīvotāju reģistra. Protestējot pret politisko netaisnību un cilvēku atcelšanu, kolektīvs aicina ikvienu piedalīties kopīgā piemiņas audekla veidošanā.
14.00 Trešā paneļdiskusija “Kopiena kā apdzīvota vieta” – One step at a time like this (AU), Zoja Palmere (GB), Vinija Džouna (NL) un Linda Krūmiņa (LV) stāstīs par metodēm metodes, kas ļauj sadarboties ar citiem cilvēkiem, tiem, kas nav cilvēki, un saudzīgi mijiedarboties ar ainavu, veidojot kompleksas apdzīvotas vietas.
15:30 “Vairāk nekā piedalīšanās?” – projekta “BE PART” izvērtējums. Projekta autori, britu pētnieki Sofija Houpa un Henrijs Malhals (GB) publiskā darbnīcā iepazīstinās ar līdzdalīgās mākslas prakses pētījuma metodoloģiju, aicinot reflektēt par līdzdalības, varas attiecību, koprades un sadarbības jēdzienu izpratni un mainīgo nozīmi, piedāvājot dalībniekiem piedalīties spēlē.
17:30 Festivāla skolas “Nepareizās ģimenes” atskats uz dienas laikā paveikto. (Skat. augstāk)
20:00 Simpozija noslēguma ballīte ar Hamburgas kolektīvu “QUEEREEOKÉ” un “Baltic Drag King” kolektīvu (LV). Karaoke ar performatīviem izteiksmes līdzekļiem, negaidītiem fona dejotājiem, neparastu dziedāšanu un šova elementiem.
Notikumu īsteno starptautiskais sadarbības projekts “BE PART”. Atbalsta ES programma “Radošā Eiropa”