Programma
Izsapņot ārthausu
03.09. 11:00-18:00 | Bez maksas
Kā gabaliņš palienētas publiskās telpas var pārvērsties par perfektu ārthausu? LAUKKU iepazīstina, ar kādām grūtībām, tiešā un pārnestā nozīmē, nākas saskarties telpas veidotājiem, kā arī aicina skatītājus gremdēties darba baudas un pārguruma pieredzē. Darbs ir horeogrāfija, pauzes ir dejas, un cikls turpinās.
Izrāde veidojas kā dialogs starp celtniekiem un māksliniekiem – divām grupām, kuras paradoksālā kārtā atrodas kultūras būvju radīšanas ekosistēmu apakšā. Mūsu mērķis ir pamanīt un norādīt arī uz sociāli ekonomiskajām un migrācijas problēmām, kurās perfektais ārthauss simboliski kļūst par marginalizēto un priviliģēto sabiedrības locekļu kopīgu satikšanās un sapņošanas vietu.
Izrāde ilgst 7 stundas jeb vienu saīsināto darba dienu, iekļaujot dažādās darba procesa fāzes – gatavošanos, strādāšanu, pauzes, izmaiņas, svinības, pusdienas, rezultāta novērtēšanu u.c. Publika var mijiedarboties ar izrādi, gan skatoties, gan iesaistoties sarunās un darbā. Izrādē tiek izmantoti dažādi objekti un instrumenti, kuri LAUKKU aizdoti uz sapņošanas laiku vai arī atrasti Latvijā, Somijā vai citur. Viss, kas tapis izrādes laikā, tiks savākts, aizvests projām un turpinās dzīvot.
Ārthausa izsapņošana ir daļa no mākslinieciskās izpētes procesa, kas, iespējams, reiz pārtaps fiziskā telpā LAUKKU rezidencē Vidzemes ziemeļos (ja pētījums pierādīs, ka sapņu ārthausam ir vajadzīgs fizisks veidols).
Par māksliniekiem
Biedrība “LAUKKU” ir 2017. gada janvārī reģistrēta starptautiska domubiedru grupa, kas neformāli darbojas kopš 2013. gada, un tās dibinātāji realizē biedrības idejām atbilstošas aktivitātes jau daudz senāk. Biedrība “LAUKKU” apvieno dejas profesionāļus un entuziastus no dažādām mākslas nozarēm un citām disciplīnām. Lēmums par organizācijas dibināšu pieņemts 2016. gada oktobrī, par jaunās biedrības vīziju vienojoties pieciem tās dibinātājiem: filozofs Makss Rīnanens (Somija), baleta pedagoģe Annemarija Autere (Francija), dejas kritiķes Inta Balode un Linda Krūmiņa un vizuālās mākslas kurators un kritiķis Valts Miķelsons.
Biedrības izveides pamatā ir galvenokārt dejai veltītās interneta vietnes “Dance.lv Žurnāls” (www.journal.dance.lv unwww.ballet.dance.lv) (kopš 2011. gada) darbība, kura ietver arī ceļojošā festivāla “Jauna deja jaunā vietā” (kopš 2013. gada) organizēšanu, meistarklases, dejas kritikas seminārus festivālos “Vides deja” un “Laiks dejot”, kā arī dalību Baltijas un Ziemeļvalstu dejas kritiķu, pētnieku un horeogrāfu sadarbības tīklā Writing Movement (kopš 2012. gada).
Jaundibinātā biedrība īpašu uzmanību pievērsīs pētniecībai, kultūrizglītībai, dažādu žanru mākslinieku sadarbībai un eksperimentiem, kas norisinās ārpus formāliem kontekstiem un ārpus lielajām pilsētām. Svarīga loma būs arī sociāli orientētiem mākslas projektiem. Iniciatīvas, kas nu apvienotas zem “LAUKKU” vārda līdz 2016. gadam risinājās Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācijas Latvijā paspārnē. Biedrības “LAUKKU” mērķis ir ar laikmetīgās mākslas starpniecību veicināt kritisku domāšanu un laikmetīgās mākslas klātbūtni ikdienā, īpašu uzmanību pievēršot tām teritorijām un sociālajām grupām, kur informācijas pieejamība un viedokļu daudzveidība ir ierobežota.
Izrādes veidotāji
Ideja: Agnese Bordjukova, Agate Bankava, Inta Balode, Ginta Grūbe
Horeogrāfija: Agnese Bordjukova, Agate Bankava
Izpildījums: Agnese Bordjukova, Agate Bankava, Inta Balode, Ginta Grūbe, Laima
Vizuālais noformējums: Ginta Grūbe
Skaņa: Laima
Projekta vadība, publicitāte, dokumentēšana: Sigita Vesele
Vizuālā noformējuma elementi: Anna Slido
Konsultanti: Kaspars Dzenis, Ainārs Kozlovskis, Valsts Miķelsons, Daiga Rokpelne
Kopražojums: LJTI, Eskus, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas dejas informācijas centrs (LDIC), Baltijas Kultūras fonds
3.
septembris
11:00-18:00
Bez maksas
Izrādes valoda
Saziņai ar atsevišķiem dalībniekiem var tikt izmantota latviešu, angļu un krievu valoda
Izrādes ilgums
Saīsinātā darba diena - 7 stundas
Mājaslapa