Blogs
Kur Ķengaragā vislabāk paslēpt tīģeri, un kur Iļģuciemā novietot savu lidmašīnu? Rīga bērnu acīm
Rīgas grāmata | 05 09 2023 | Publikācija
Kas ir baisākās vietas Rīgā, kur ir labākās ballītes, bet kur visdrošāk paslēpties? 150 Rīgas skolēni vecumā no 8 līdz 11 gadiem sadarbībā ar māksliniekiem Endiju Fīldu un Bekiju Dārlingtoni radījuši “Rīgas grāmatu” – daļēji izdomātu un daļēji reālu pilsētas ceļvedi. Vēl pirms grāmatas atklāšanas, kas notiks festivālā “Homo Novus”, portālā LSM iespējams ielūkoties grāmatā un uzzināt, kā bērni redz dažādas Rīgas apkaimes.
KĀ BĒRNI REDZ:
Ķengaragu
Centru un Brasu
Iļģuciemu
Āgenskalnu
Grāmatā ietverti patiesi un spekulatīvi fakti, kas mijas ar noderīgu informāciju un mežonīgu fantāzijas lidojumu. Tā ir paredzēta galvenokārt pieaugušo auditorijai, lai palīdzētu viņiem ieraudzīt pilsētas dzīvi ar tās jaunāko iedzīvotāju acīm. “Neatkarīgi no tā, vai esat vietējais iedzīvotājs vai viesis, “Rīgas grāmata” paplašinās jūsu zināšanas par šo pilsētu un iesaistīs sarunā par to, kādu vērtību un nozīmi lietām apkārtējā vidē piešķir pieaugušie, bet kādu – bērni,” saka grāmatas veidotāji.
Grāmatas autori aicina lasītājus palūkoties tālāk par jau zināmo un paredzamo – pamanīt apskates objektus, kurus bērni uzskata par svarīgiem, izstaigāt viņu iecienītākās pastaigu vietas un pārvērtēt, kuri ir svarīgākie stāsti, kas veido mūsu pilsētas identitāti. Kurš no mums lemj par to, ko pilsētā ir vērts apskatīt, kuras vietas vajag saglabāt un kuru cilvēku stāstos vērts ieklausīties?
Ķengarags
Foto: “Rīgas grāmata”
Kartē redzamās vietas
1. Baisākā vieta ir dzelzceļa sliedes, bet tā ir arī labākā vieta, kur paslēpt dārgumus.
2. Vislabākās ballītes ir mūsu mākslas skolā.
3. Vislaimīgākā vieta ir Ķengaraga krasta promenāde.
4. Vieta, kas pastāvēs mūžīgi, ir Daugava.
5. Šajā rotaļu laukumā var paslēpt tīģeri.
6. Ārkārtas situācijā vislabāk skriet uz lielveikalu “Rimi”.
Centrs un Brasa
Foto: “Rīgas grāmata”
Kartē redzamās vietas:
1. VEF Kultūras pilī var filmēt labākos mūzikas video.
2. Šī ir bīstama iela, jo nevar zināt, kā to pareizi šķērsot.
3. Labākā vieta, kur uztrakot, ir “Domina Skypark” batutu zāle.
4. Alberta ielā var apskatīt jūgendstila ēkas.
5. Pastaigām piemērots ir Vērmanes parks, jo tur ir ļoti skaists dārzs.
6. Dārgumus vislabāk var paslēpt vecajos Lielajos kapos.
Iļģuciems
Foto: “Rīgas grāmata”
Kartē redzamās vietas:
1. Nekopti mazdārziņi, kas mūs sanikno pa ceļam uz Bolderāju.
2. Drošākā vieta, ar kuru mēs visvairāk lepojamies, ir mūsu skola. Tur var arī sasildīties.
3. Vislabākās ballītes, protams, ir “McDonald’s” restorānā.
4. Vislabāk paslēpties var muzeju krātuvē.
5. Šeit varat novietot savu lidmašīnu.
6. Te ir ļoti bīstami, jo pārāk liela satiksme.
Āgenskalns
Foto: “Rīgas grāmata”
Kartē redzamās vietas:
1. Āgenskalna tirgus – labākā vieta apkārtnē, jo tur var iegādāties tik daudz lietu.
2. Mūsu skola ir drošākā vieta, bet tā ir arī vieta, kas mūs sadusmo, jo tur liek pildīt mājasdarbus.
3. Šeit var būvēt debesskrāpi, jo te ir daudz vietas.
4. Kobes dārzi ir visbaisākā vieta, tā ir patiešām netīra un pilna ar dzērājiem.
5. Šī ir laimīga vieta, kur var uzspēlēt boulingu.
6. Mēs lepojamies ar Rīgas bibliotēku. Tur var arī sasildīties.
“Rīgas grāmatas” atklāšanas pasākums
Festivālā “Homo Novus” notiks “Rīgas grāmatas” atklāšanas pasākums, kura laikā tās jaunie veidotāji iepazīstinās Rīgas domes darbiniekus ar savu pilsētas vīziju.
Atklāšanas pasākumu 7. septembrī pulksten 14.00 Kaļķu ielā 24 vadīs skolēnu redaktoru komanda, kas lasīs grāmatas fragmentus un uzdos neatliekamus jautājumus pilsētas iedzīvotājiem un politikas veidotājiem. Klātesošie varēs iegūt arī autoru parakstītus ceļveža eksemplārus.
Grāmatas idejas autori ir mākslinieki Endijs Fīlds un Bekija Dārlingtone. Sadarbībā ar māksliniekiem grāmatu veidojuši Rīgas Franču liceja, Friča Brīvzemnieka pamatskolas, Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas, Rīgas Valdorfskolas, Latgales priekšpilsētas Mūzikas un mākslas skolas skolēni. Grāmatas redaktori ir Anna Frederika Baumane, Anna Martinsone, Sofija Lea Krievkalne, Rūdolfs Krustiņš, Teodors Krebs, Eižens Freimanis, Madara Agloniete, Sofija Vaļuka, Kārlis Keisters. Grāmatas ilustratore ir Vivianna Maria Stanislavska, grafiskā dizaina autors – Vils Breidijs. Tulkojums, redakcionālais atbalsts: Santa Remere, Andrejs Vīksna.
“Rīgas grāmata” veidota pēc Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” pasūtījuma. Producentes: Santa Remere, Ieva Briede, festivāls “Homo Novus”.
KONTEKSTS:
No 30. augusta līdz 9. septembrim Rīgā notiek starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kas šajā gadā tematiski pievēršas vietrades jautājumam – aicinot padomāt par to, kā top jauna telpa un kā iespējams apvienot zinātkāri un vietas izpēti ar vēlmi piesaistīt publiku jaunradītajā vietā. Festivālā šogad piedalās Latvijā zināmi mākslinieki, bet vienlaikus tiek uzsāktas jaunas sadarbības, kā arī iepazīstināti skatītāji ar jaunākajiem Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbiem